Erasmus+

03.04.2020
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

World Autism Awareness Day

W 2007 r. dzień 2 kwietnia został przez ONZ ustanowiony Światowym Dniem Świadomości Autyzmu (World Autism Awareness Day). Co roku tego dnia na całym świecie jest organizowanych wiele kampanii informacyjnych oraz akcji mających na celu wyrażenie solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem i ich rodzinami.               

Również w naszej szkole co roku, 2 kwietnia  organizowane są obchody Dnia Świadomości Autyzmu. Odbywają się wtedy lekcje poświęcone temu tematowi, warsztaty, pojawiają się niebieskie dekoracje i niebieska lampa w holu (inspiracja akcją „Na niebiesko dla autyzmu”/”Light It Up Blue”), wielu nauczycieli i uczniów ubiera się tego dnia na niebiesko.

Wszystkie podejmowane działania mają na celu okazanie solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem, budowanie świadomości i uwrażliwianie na ten temat; dodania im w ten sposób otuchy w codziennych zmaganiach ze światem, który widzą, słyszą i czują inaczej.

Jednocześnie – w naszym przekonaniu – akcja staje się też świetną okazją do tego, aby porozmawiać z uczniami o tym, że choć się różnimy między sobą, to wszyscy jesteśmy wspaniali i że ta różnorodność jest siłą. Mamy nadzieję, że akcja staje się lekcją empatii w ogóle.

Ponadto w tym roku szkolnym w naszej szkole realizowane są dwa projekty międzynarodowe w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+: „OTIZM ONLAR HEPIMIZIN” – „Autystycy są wśród nas” (Erasmus+ 2019-1-TR01-KA201-077188) oraz„EACH CHILD IS INVALUABLE” (“Her Çocuk Değerlidir”: 2019-1-TR01-KA 101-072096)- „Każde dziecko jest jedyne w swoim rodzaju”. Wierzymy, że działania, których się podejmujemy podczas obchodów Dnia Świadomości Autyzmu oraz ich późniejsze efekty dobrze wpisują się w założenia obu projektów.

Jednocześnie w tym roku, ze względu na zagrożenie COVID-19 i w związku z tym zamknięcie szkół, nasze włączenie się w obchody Dnia Świadomości Autyzmu musiało przyjąć inną formę. Postanowiliśmy, że będzie to pakiet materiałów/propozycji/inspiracji, które dzieci i rodzice mogą w ten dzień wykorzystać w domu. W efekcie tej pracy wielu osób (pedagogów, logopedów, psychologów, nauczycieli kl. 0-III, nauczycieli klas IV-VIII, wychowawców świetlicy) powstał pokaźny „bank pomysłów”. Z ich wyboru z kolei powstał plik z informacjami, na czym polega akcja „Na niebiesko dla autyzmu” i jak można w niej wziąć udział, pozostając w domu.

Dodatkowe pomysły znalazły się na stronie internetowej szkoły w zakładce Zdalna świetlica oraz w Galerii.

Liczymy na to, że akcja będzie miała ciąg dalszy wtedy, gdy wrócimy do szkoły, np. w postaci wystawy prac, które powstały w domu.

• Na niebiesko dla autyzmu – plik dla rodziców i uczniów

• Prezentacja przygotowana przez wychowawców świetlicy (Presentation prepared by day care teachers)

• Film instruktażowy, jak zrobić niebieską zakładkę origami do książki, nagrany przez wychowawczynię ze świetlicy z jej synkiem (Instructional film, how to do the blue origami bookmark, recorded by a day care teacher with her son)

Opracowując materiały, korzystaliśmy głównie ze strony fundacji Synapsis- współpracującej 
z organizacją Autism Europe (Preparing the above metioned materials, we have used mainly the websites of Synapsis foundation and cooperating with it Autism Europe organization).

Autism-Europe tostowarzyszenie międzynarodowe, którego głównym celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat problemów osób zmagających się  z autyzmem i ich rodzin oraz pomoc w poprawie jakości ich życia. Zapewnia skuteczną łączność między prawie 90 członkami organizacji autystycznych z 38 krajów europejskich, w tym 25 państw członkowskich Unii Europejskiej, rządów oraz instytucji europejskich i międzynarodowych. Stowarzyszenie to dąży również do zwiększenia świadomości i zrozumienia autyzmu w społeczeństwie.


 

 

 

 

 

PIERWSZY DZIEŃ WAKACJIJESTEŚ GOTOWY?
45
DNI
45
GODZIN
45
MINUT
Strona główna
Szkoła posiada pracownię komputerową oraz pracownię multimedialną sfinansowane przez Europejski Fundusz Społeczny
Szkoła przyłączyła się do realizacji projektu edukacyjnego "Wiślana Szkoła"
Szkoła realizowała projekt w ramach Partnerskie Projekty Szkół Programu COMENIUS
Fundacja Rozwoju Edukacji
Szkoła uczestniczyła w Projekcie unijnym „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”
piekna-polska-nasza-cala.jpg logo-erasmus_tekst1.png autism.jpg CMI-logo-czarno-biale.png mistrzowie_kodowania.jpg cyfrowobezpieczni_1.jpg logo_instaling.png eTwinning_2.jpg 3W.jpg 7-jpg.jpg 1-jpg.jpg 5-jpg.jpg